Platy a životné náklady v Kanade

Práca, mzda a životné náklady

Študenti a cudzinci obvykle v Kanade pracujú v oblasti turizmu a služieb. Veľké uplatnenie nájdete v hoteloch, v reštauráciách, rekreačných strediskách a v obchodoch - a  to samozrejme najmä počas hlavnej turistickej sezóny.

barista v kavárně

Aká je v Kanade minimálna mzda?

Výška mzdy sa líši podľa jednotlivých provincií a teritórií, a takisto od dĺžky pracovnej doby a výšky ohodnotenia nadčasov. Všeobecne možno povedať, že sa pohybuje v rozmedzí od 11 - 15 CAD za hodinu. Mzda sa prepláca buď fo forme pay-cheques alebo prevodom na účet a obvykle sa vypláca každý druhý týždeň.

Minimálna hodinová mzda podľa provincií

Provincie Minimální mzda
Britská Kolumbie 13.85 CAD
Ontario 14.00 CAD
Quebec 13.10 CAD
Alberta 15.00 CAD

Aktuálne informácie o výške miezd môžeš sledovať tu

Hodnotenie nadčasov

V Kanade sú veľmi štedrí pri ohodnotení nadčasov, býva to až okolo 1,5 násobku štandardnej hodinovej mzdy. Pre presnú čiastku neexistuje jednotný výpočet a výška ohodnotenia musí byť uvedená v pracovnej zmluve.

Ukončenie pracovného pomeru

Pracovný pomer môže byť rozviazaný bez predchádzajúceho upozornenia, pokiaľ si bol zamestnancom kratšiu dobu ako 3 mesiace, teda stále si v skúšobnej dobe. Ďalej s tebou môže zamestnávateľ rozviazať pracovný pomer v prípade, že ho úmyselne poškodíš. Ak si zamestnaný po dobu 3-12 mesiacov, môže ti zamestnávateľ dať vedieť jeden týždeň pred ukončením daného pomeru. To isté platí i pre teba.

Životné náklady v Kanade

Odporúča sa, aby si pri vstupe do Kanady  mal približne 2 500 CAD na pokrytie počiatočných nákladov s ubytovaním, stravovaním, zháňaním zamestnania, atď. Nikto ti nezaručí, ako dlho ti bude hľadanie práce trvať, a tak je potrebné, aby si mal dostatočné finanšné prostriedky.

 

Životní náklady

Orientačné ceny

Položka Cena za mesiac
Ubytovanie 500 - 700 CAD
Jedlo 300 - 500 CAD 
Doprava cca 100 CAD
Telefón cca 30 CAD (záleží na tvojom pláne)
Zábava cca 60 - 100 CAD 
Štúdium v Kanade, víza do Kanady, práca v Kanade 4.9/5 8
Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, k poskytovaniu funkcií sociálnych sietí, personalizácii obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. Používaním webu súhlasíte s ich užívaním.